תשלום מע"מ על בסיס מזומן - למי מותר?

רבים מכם מכירים את המצב בו הוצאתם חשבונית מס, כלומר כבר בתאריך הדיווח הקרוב אתם מחויבים להעביר לרשויות המס את המע"מ בגין העסקה (מע"מ עסקאות), אך הלקוח טרם שילם לכם. יש מצב שאתם נאלצים לשלם כסף מכיסכם הפרטי כדי למלא את חובתכם החוקית. אבל, מה אם אין לכם כסף חופשי או אינכם בטוחים כלל שהלקוח בסופו של דבר ישלם את מלוא הסכום אם בכלל (לצערנו זה קורה)? מה לעשות?

ראשית כל, עליכם להבין בבירור שאם הוצאתם חשבונית מס, אז כבר התחייבתם להעביר חלק של מע"מ עסקאות לרשות המע"מ. יחד עם זאת, ללקוח שלכם נוצרה זכות לדרוש החזר מס (מע"מ תשומות) כאילו הוא כבר "שילם" וזה כאשר למעשה הוא עדיין לא שילם לכם כלום.

המחוקקים שלנו שקלו את הבעיה ובתחילת 2011 הוכנס תיקון לחוק מע"מ, שאיפשר לעסקים נותני שירות ושרמת הכנסתם אינה עולה על 15 מיליון שקל, לדחות מועד הוצאת חשבונית מס עד לקבלת תשלום מהלקוח. זה מה שנקרא "דיווח על בסיס מזומן". כלומר, עוסק שעומד בכל התנאים, בעת ביצוע עסקה, רשאי לרשום ללקוח מסמך לדרישת התשלום שלא יחייב אותם בתשלום מס, כגון "דרישת תשלום" או "חשבונית עסקה". ברגע קבלת התשלום מהלקוח, יש להוציא חשבונית מס יחד עם קבלה ולהעביר ללקוח.

שימו לב שבאופן זה מותר להתנהל לעוסקים בעלי מקצועות חופשיים כגון רופאים, מהנדסים, טכנאים, רואי חשבון, עורכי דין והרבה אחרים המופיעים בתוספת ה' להוראות מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות) התשל"ג-1973 ולעסקים למתן שירותים שונים כגון ניקיון, סיעוד, קייטרינג, משלוחים, הובלה, שמירה, טיפוח ויופי, סוכנויות נסיעות ועוד.

תהיו תמיד מעודכנים וזכרו – עצה טובה, יקרה יותר מכסף! תתייעצו!

לעמיד ראשי.png